Oviba nap mint nap a kisgyerekek járnak, mégis teljes családok lesznek az óvoda tagjai. A Waldorf óvodák, így a mienk is, a pedagógusok, a fenntartó (egyesület) és persze a szülők közös munkáján alapulnak. Ez sok energiát, odafigyelést és munkát igényel a családoktól, de ez a munka rengeteg örömmel is jár.

Teendők az óvoda körül
Amikor az ember Waldorfos szülővé válik, egy közösség részese lesz. A közösség rengeteg örömöt, kapcsolatot, biztonságot, és persze feladatot is ad. A feladatok nemcsak arra jók, hogy a gyerekeknek finom ebéd legyen az asztalukon és tiszta szőnyegre tudjanak leülni játszani. A közös munka, a kooperáció, az együtt töltött minőségi idő által bevonódsz a gyermeked óvodai életébe, részese leszel a folyamatoknak. Közösen tanuljuk a demokratikus működést, a gyerekeink is látják ezt és részesei is mindennek. A sok-sok elvégzett munka anyagiakban is megtérül számunkra, hiszen így alacsonyabban tudjuk tartani az óvodai hozzájárulást. A közösség segíti egymást, mindenki fontos és mindenki lehet nehéz élethelyzetben. Ezt is próbáljuk figyelembe venni, így lehet, hogy találkoztok olyan családdal, aki éppen akkor kevesebbet tesz be a közösbe. Minden óvoda kicsit más, mások az óvónők, így a csoportban lévő “szabályok” is van, hogy különböznek.
Feladatok, amelyekben minden család részt vesz
Takarítás: Az óvodában hétköznap a délutános óvónő végez kisebb takarítást.Hétvégén pedig a családok takarítják az óvodát, méghozzá nagyon alaposan, hiszen hétköznap nagyon intenzíven használják a gyerekek! Egy-egy családra általában kétszer kerül sor egy tanévben.
Nagytakarítás: Egy évben kétszer nyár végén és a tél végén a ház minden zugát lemossuk, letöröljük, felfrissítjük. Mindegyik család eldöntheti, hogy nyáron, vagy télen szeretne takarítani.
Nyári munkák: Minden évben nyáron alaposan felfrissítjük az óvoda épületét és a kertet is. Ebben minden családnak részt kell venni! A gyerekekkel együtt ez egy nagy családi esemény és egyben jó közösségi élmény is. Ilyenkor végezzük el a kisebb-nagyobb karbantartási munkákat, a kertben is nagy lendülettel dolgozunk, vagy épp alkotunk valami újat, amitől az ovink még csodálatosabb lesz. Mindezek mellett pedig cukor és tartósítószermentes lekvárt, valamint zöldségszószt főzünk be, melyekből majd a reggeli és az ebéd készül.
Év közbeni feladatok
Ezek közül a feladatok közül lehet választani. Ezeket egy évig viszi az adott család.
Karbantartás: Óvodánk egy, a 80–as években épült házban talált otthonra. A házzal kapcsolatban mindig vannak kisebb és nagyobb karbantartási munkák a házon belül és kívül is. Ezeket a karbantartó csapat végzi el, ha pedig szükség van rá,akkor szakembert hívunk.
Mosás: Azok az anyukák, akik erre afeladatra vállalkoznak, minden pénteken hazaviszik a héten összegyűlt szennyest, konyharuhákat és terítőketkimosni és kivasalni, hétfőn reggel pedig visszaviszik az oviba. A csoport koordinátora elkészíti a mosás beosztást, így mindenki jó előre láthatja a vállalt feladatait.
Kert: Az ovi kertjét egy nagy csapat kisgyerek használja minden nap, igen intenzíven. Ezt a kertet tartja rendben és fejleszti a kertcsapat. A kert megújítására, fejlesztésére sok energiát fordítunk, de a fenntartásra is figyelünk: fűnyírást, az avar gereblyézést és a téli hólapátolást is a saját beosztásuk szerint végzik.
Élelmiszerek beszerzése az étkezéshez: Az oviban a gyerekek minden nap négyszer kapnak finom ennivalót. Ennek alapanyagait a szülők szerzik be. A heti bevásárlást több család végzi, így minden családra pár hetente kerül sor. Ezen kívül vannak külön bevásárlások, mint az alma, a méz, vagy a liszt beszerzése, ezeket is 1-1 család intézi.
Tisztítószerek beszerzése: A takarításhoz szükséges tisztítószereket és egyéb papírárut egy szülő szerzi be egész évben.
Lomtalanítás: Minden évben egy szülő az óvónőkkel együtt egy nagy lomtalanítást csinál az óvodában, ez az évben egy egyszeri alkalom.
Kence készítés: Az oviban sütött friss cipóhoz és a másnapi reggeli változatossá tételéhez vállalkozó kedvű anyukák és apukák finom kencékkel járulnak hozzá. A családok előre beosztják, hogy ki mikor mit készít.
Kenyér és uzsonna készítés: A gyerekek egy héten kétszer frissen sült kenyeret kapnak az oviban reggelire, a délutáni alvás után pedig uzsonnát. Ezeket is a szülők készítik, vagy vásárolják az előzetes vállalások alapján pár hetente.
Fasírt készítés: Minden héten egyszer zöldséges zabfasírtot kapnak a gyerekek az ebédhez, ezeket is a családok készítik egymást váltva, előre egyeztetve, pár hetente.
Pénzügyek: Az óvoda pénzügyei több részből állnak: a költségvetés megírásából, frissítéséből; a készpénzes és utalásos ki- és befizetések intézéséből; a pénzügyi helyzet folyamatos követéséből, átlátásából. A készpénzforgalom koordinálását, adminisztrálását egy szülő látja el.
Informatikai, grafikai feladatok: Hozzáértő szülők segítenek a honlap működtetésében, a grafikai feladatok ellátásában és egyéb felmerülő feladatokban.
Ünnepekhez kapcsolódó feladatok
Az óvodai életet át-, meg átszövik az ünnepek, amelyek meghitt megéléséhez a szülők is hozzájárulnak. Minden ünnephez a hozzá tartozó feladatoktól függően 1 vagy 2 koordinátor család jelentkezik, akik egymással összefogva megszervezik a teendőket. Egyeztetnek az óvónőkkel az aktuális igényekről és szükségletekről (mi maradt előző évekből, miből kell újat készíteni, mit kell beszerezni, kiegészül-e az ünnep abban az évben valamivel), felosztják kisebb feladatkörökre az elvégzendő teendőket, ezek elvégzéséhez összegyűjtik a résztvevőket, akik közreműködnek az ünnep lebonyolításában (ez a vállalás önkéntes), kiosztják a feladatokat közöttük, majd a lebonyolítás végéig koordinálják a megvalósítás folyamatát.
Ezen ünnepek alkalmával lehetőségünk nyílik arra, hogy közösen alkossunk, tevékenykedjünk, pl. nyuszit varrjunk Húsvétra, vagy manót készítsünk Márton napra. Nagyszerű élmény együtt készülni, majd figyelni, ahogy a gyerekekben felépül a várakozás és átélik a csodát újra és újra, amit mi hoztunk létre számukra a legnagyobb titokban.
Szülők örömére
A sok közös feladat olyan alkotó közösséget kovácsol össze, ahol időről időre
felmerül az igény valamilyen közös tevékenységre vagy egymástól való
tanulásra. Együtt ügyesedhetünk kézművességben, sütés-főzésben,
kertgondozásban, közösen készíthetünk portékát az Adventi Bazárra. Ezeknek a
spontán szerveződő alkalmaknak az óvoda remek színtere lehet.